Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas wykonywania portretów?

Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów podczas wykonywania portretów?

Jednym z częstszych błędów popełnianych podczas wykonywanie portretu jest stosowanie zbyt długich czasów ekspozycji - Fotografując człowieka lub kilku ludzi mamy do czynienia z obiektami poruszającymi się (nawet jeżeli tego nie widać), a przy tym najczęściej trzymamy aparat w rękach. Konieczne jest wówczas użycie na tyle krótkich czasów naświetlania, aby uniknąć poruszeń obrazu. W większości przypadków wystarczy, jeżeli czas ten (wyrażany w sekundach) będzie nieco krótszy niż liczbowa odwrotność wartości długości ogniskowej obiektywu. Czyli dla ogniskowej 85 mm czas ekspozycji powinien być krótszy niż 1/80–1/100 s, a dla ogniskowej 150 mm optimum stanowić będą czasy naświetlania rzędu 1/160–1/200 s lub mniej. Poznaj także inne wskazówki, które pozwolą Ci uniknąć najczęściej popełnianych błędów w trakcie wykonywania portretów.


Portret - najczęściej popełniane błędy

Pewną pułapkę stanowią montowane w wielu aparatach i obiektywach układy stabilizacji obrazu reklamowane jako sposób na bezpieczne wydłużenie zalecanego czasu naświetlania o 1, 2 lub nawet 3 EV (czyli dwu-, cztero-, a nawet ośmiokrotnie). Prawdą jest, że np. obiektyw długoogniskowy wyposażony w stabilizację pozwala przy ogniskowej 200 lub 300 mm uzyskać nieporuszone zdjęcie z czasem naświetlania 1/25 s a nawet dłuższym, lecz dotyczy to tylko poruszeń wywołanych drganiami samego aparatu. Tymczasem model – jego ciało, twarz i włosy – również mogą się poruszać i tego już nie ustabilizuje żaden układ redukcji drgań. Ruchy te mogą wydawać się niezauważalne, ale zaręczam, że potrafią skutecznie zepsuć niejedno ciekawe zdjęcie. Dlatego też w fotografii portretowej należy dążyć do tego, aby czas ekspozycji był odpowiednio krótki i dopasowany do sytuacji.

portret

Zbyt długi czas naświetlania podczas wykonywania zdjęć portretowych oznacza poruszony kadr i to niezależnie od tego, jak stabilnie trzymamy aparat i jak skuteczny jest system stabilizacji obrazu zamontowany w obiektywie. Oczywiście nie musi to oznaczać zepsutego zdjęcia, a czasami wręcz moze stanowić środek wyrazu. Najczęściej jednak taki błąd prowadzi do zepsucia zdjęcia. Konieczne jest zatem świadome posługiwanie się długimi czasami ekspozycji. / Źródło: unsplash.com

 
portret

E-szkoła portretu

 

 

zobacz szczegóły >>>

Znacznie łatwiej jest wtedy, gdy fotografujemy z wykorzystaniem lampy błyskowej, zwłaszcza wówczas gdy stanowi ona dominujące lub jedyne źródło światła. Błysk zamraża bowiem ruch w czasie swojego trwania (ok. 1/1000 sekundy) i niezależnie od tego, czy naświetlamy kadr przez 1/200 czy 1/20 sekundy ujęcie będzie tak samo nieporuszone. Dotyczy to jednak tylko obszarów znajdujących się w zasięgu światła błyskowego, dlatego nie zdziwmy się, jeżeli fotografując w nocy z wykorzystaniem tzw. techniki Slow Flash lub Slow Sync (długi czas naświetlania obliczony na poprawną ekspozycję odległego tła w połączeniu z błyskiem mającym na celu zamrożenie w kadrze osób stojących na pierwszym planie) tło ukazanej ostro i wyraźnie osoby, stojącej dwa metry przed aparatem okaże się być rozmyte.

 

portret

Użycie długiego czasu naświetlania w połączeniu z błyskiem umożliwia uzyskanie interesującego efektu: zdjęcia, na którym fotografowane osoby będą ostre, a wszystko, co znajduje się nieco dalej za nimi rozmyte i poruszone. / Źródło: unsplash.com


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem