Tajniki pracy w studiu fotograficznym - jak uzyskać oświetlenie typu kanapka?

Tajniki pracy w studiu fotograficznym - jak uzyskać oświetlenie typu kanapka?

Jest to dość skrajny przypadek oświetlenia bocznego stosowanego w studiu fotograficznym, sprowadzający się – mówiąc najprościej – do wsadzenia modelki pomiędzy dwie skierowane w jej stronę lampy błyskowe. Najlepiej nadają się w tym celu ponownie softboksy typu strip z uwagi na wąskie, lecz w zamian za to wysokie pole świecenia. W celu uzyskania światła lepiej nadającego się do zdjęć o charakterze "odjechanych" i dramatycznych na stripy te najlepiej jest nałożyć siatkę czyniącą oświetlenie bardziej kontrastowym.


Studio fotograficzne - jak uzyskać oświetlenie typu kanapka?

Dwie lampy boczne nie wyczerpują możliwości oświetlenia sceny w tym układzie. Możliwe jest też (a wręcz zalecane) korzystanie z rozmaitych form oświetlenia przedniego pełniącego w tym przypadku rolę światła wypełniającego, ale też w pewnym stopniu modelującego. Decyzja co do tego, jakiego rodzaju mają być to przyrządy (lampa, czy blenda – a jeśli lampa to z jakimi modyfikatorami i na jakiej wysokości) powinna już zależeć od nas i efektu, jaki chcemy uzyskać.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem