W lodowcu odnaleziono aparaty zagubione 85 lat temu

W lodowcu odnaleziono aparaty zagubione 85 lat temu

Ekipa ekspedycyjna Griffina Posta udała się na lodowiec Walsh w Parku Narodowym Kluane na Jukonie, aby znaleźć aparat fotograficzny pozostawiony przez legendarnego alpinistę Bradforda Washburna 85 lat temu - Po prawie tygodniu poszukiwań, zła pogoda zmusiła około połowy załogi do odlotu, a pozostali członkowie zespołu również mieli już kończyn swoją eskapadę. Jednak ostatniego dnia poszukiwań jedna z członkiń ekipy Dora Medrzycka przedstawiła teorię, gdzie może znajdować się sprzęt.Udało się odnaleźć sprzęt fotograficzny pozostawiony na lodowcu 85 lat temu

Członkom ekipy pozostała godzina, gdy nagle zaczęli znajdować części sprzętu pozostawione przez legendarnego alpinistę. Medrzycka będąca doktorantką na Uniwersytecie w Ottawie uważała, że odkrycie sprzętu zależy od tego, ja daleko przesunął się lodowiec od czasu, gdy Washburn znajdował się na nim na początku XX wieku. Lodowiec Walsha nie porusza się jak typowe lodowce, gdyż przechodzi przez cykle powolnego, regularnego przepływu, a następnie dziesięciolecia "wzrostu". 

Tego typu lodowce mają krótkie intensywne okresy aktywności, co utrudnia odtworzenie ruchu tych lodowców w długich skalach czasowych. Ostatniego dnia ekspedycji doktorantka zauważyła pasma gruzu, które dały wgląd w to, jak i kiedy lodowiec mógł się wznieść. Następnie dokonała ekstrapolacji ruchu lodowca i sformułowała nową teorię, która "okazała się trafna". 

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem