NeoLucida – dawna pomoc naukowa dla początkujących artystów znowu dostępna

NeoLucida – dawna pomoc naukowa dla początkujących artystów znowu dostępna

Dzięki projektowi zrealizowanemu za pośrednictwem Kickstartera każdy może spróbować swoich sił w malarstwie lub rysunku wykorzystując jako pomoc Camera Lucida. Jest to znany od ponad 200 lat przyrząd optyczny służący do nanoszenia na płaską powierzchnię obserwowanej sceny, dzięki czemu obraz taki można wykorzystać jako bazę dla tworzonego dzieła sztuki. Stary pomysł wskrzesiło w nowoczesnej oprawie dwóch uniwersyteckich wykładowców sztuk pięknych.


Łacińskie wyrażenie camera lucida można przetłumaczyć dość swobodnie jako "świetlista komnata", choć samo urządzenie zupełnie nie kojarzy się z żadnym pomieszczeniem. Nie ma też ono nic wspólnego ze znanym chyba wszystkim miłośnikom fotografii konceptem urządzenia camera obscura, czyli ciemnią optyczną. Wynalezione przez zasłużonego również dla fotografii (skonstruował m.in. pierwszy prosty jednosoczewkowy obiektyw z przysłoną dla camera obscura, a następnie pierwszych dagerotypów) brytyjskiego chemika Williama Hyde’a Wollastona urządzenie składało się z odpowiednio przyciętego i posrebrzanego pryzmatu na ramieniu pozwalającego na regulowanie jego położenia. Artysta patrzący przez odpowiednio ustawiony pryzmat na powierzchnię, na której miało powstać jego dzieło (papier, podobrazie itd.) widział naniesiony na nią obraz tego, co znajdowało się przed nim. Pozwalało mu to swobodnie rysować i malować niczym z użyciem kalki technicznej.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem