13 najgorszych rodzinnych portretów bożonarodzeniowych

13 najgorszych rodzinnych portretów bożonarodzeniowych

Niezależnie od tego, jakim rodzajem fotografii paramy się najczęściej i czy deklarujemy, że robimy zdjęcia tylko pięknej architekturze lub równie pięknym zabytkowym tramwajom, to przecież raz na jakiś czas chyba wszystkim nam zdarza się pstryknąć jakiś portret.


Kompozycja centralna to najczęściej spotykany rodzaj kadrowania w fotografii portretowej – nie znaczy jednak, że jedyny możliwy. Zasadniczą wadą tego schematu kompozycyjnego jest słaba dynamika. To prawda, że ów model kompozycyjny bardzo dobrze sprawdza się w wielu sytuacjach i być może nawet stosowany jest w fotografii portretowej częściej, aniżeli przy wykonywaniu zdjęć o innej tematyce. Nie da się jednak powiedzieć, aby był on jedynym słusznym, ma natomiast wiele wad – jest bardzo statyczny i zastosowany odruchowo sprawi, że zdjęcie będzie zwyczajnie nudne. Kompozycja centralna dominuje też w portretach grupowych. Tu jednak fotograf ma znacznie ciekawsze możliwości manewru. Może np. potraktować każdą widoczną w kadrze osobę (lub nawet ich głowy) jako osobne elementy kompozycyjne i ułożyć modeli tak, aby uzyskać układ o znacznie lepszej dynamice. W takiej sytuacji poważnym, choć częstym błędem jest ustawianie fotografowanych osób tak, że ich głowy tworzą poziomą linię prostą.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem