Polak w Hali Turbin

Polak w Hali Turbin

Choć nie jest to wydarzenie związane z fotografią, warto nie tylko o nim wiedzieć, ale i poznać te pracę bliżej. Bo nie tylko jest dla nas powodem do dumy, ale jest też po prostu doskonała.


The Unilever Series - to sponsorowany przez firmę Unilever projekt artystyczny, polegający na tym, że raz na jakiś czas grono specjalistów wybiera spośród wszystkich artystów na świecie jednego, którego zaprasza do zrealizowania projektu w Hali Turbin, czyli w dużej przestrzeni ekspozycyjnej jednej z najważniejszych galerii sztuki współczesnej na świecie – londyńskiej Tate Modern. Do tej pory niewątpliwego zaszczytu zaproszenia do tego projektu dostąpiło dziewięcioro artystów. Dziesiątym jest Polak, rzeźbiarz Mirosław Bałka.
Zasadą projektu jest, że to, co przygotowuje artysta jest trzymane w wielkiej tajemnicy, świat dowiaduje się o tym dopiero w dniu wernisażu. Tak samo było i tym razem – dzieło Bałki można było po raz pierwszy zobaczyć w ostatni poniedziałek, w chwili otwarcia wystawy.
Prace Mirosława Bałki są znane na świecie, jego dzieła od lat znajdują się w najlepszych kolekcjach sztuki na świecie, jakiś czas temu kilka z nich kupiła sama Tate Modern.
” 51-letni Bałka tworzy instalacje z elementami rzeźby i wideo; jest abstrakcjonistą, który czerpie treści z polskich doświadczeń historycznych i nadaje im indywidualny wymiar. Bliska jest mu idea progu i sytuacji, w której trzeba się zdobyć na następny krok” – pisała o nim niedawno Gazeta Wyborcza.

Możliwość realizacji własnego, indywidualnego projektu w tak znanej i cenionej galerii jest niewątpliwym zaszczytem dla artysty oraz świadczy o bardzo wysokiej pozycji, którą zajmuje. Ale jest też poważnym wyzwaniem, by „podołać” – odnaleźć się w ogromnej przestrzeni hali Turbin i stworzyć dzieło ciekawe i zrozumiałe dla przedstawicieli wielu kultury i narodowości, którzy Tate Modern odwiedzają. Mirosław Bałka „podołał” temu zadaniu doskonale, bo już na drugi dzień po wernisażu w najbardziej opiniotwórczych brytyjskich dziennikach krytycy pisali, że praca Polaka jest najlepszą, jaką dotąd zrealizowano w ramach tego projektu.
Praca Bałki nosi tytuł  „How It Is” i – jak wszystkie jego dotychczasowe realizacje – jest bardzo prosta. To ogromny kontener (taki jak te na statkach, tylko o wiele większy), wstawiony do wnętrza galerii, do którego można wejść. W środku panuje całkowita ciemność i to właśnie adaptowanie się wzroku do niej jest jednym z ważnych elementów, jakimi artysta oddziałuje na widza. Jak mówi sam artysta, jednym z wątków optymistycznych, których można doszukać się w tej pracy jest to, że „nigdy nic nie jest tak czarne i ciemne, jak nam się wydaje”.
Wszystkie dzieła Bałki na różne sposoby i na wielu poziomach odwołują się do historii i do wspomnień, do tematu pamięci. W najnowszej londyńskiej realizacji także można ich się doszukać. Wiele znaczeń i skojarzeń podsuwa artysta w tej niezwykle prostej, surowej pracy. Zachwyty znanych krytyków europejskich potwierdzają tylko, że jeśli artysta ma coś do powiedzenia, osiągnie efekt także z pomocą bardzo małej ilości środków. Kuratorzy z Tate Modern tę wartość dostrzegli w dziełach Polaka i docenili. A my możemy być tylko szczęśliwi i dumni.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem