Canon EOS Ra - aparat fotograficzny zaprojektowany z myślą o astrofotografii

Canon EOS Ra - aparat fotograficzny zaprojektowany z myślą o astrofotografii

Canon zaprezentował dziś pierwszy pełnoklatkowy, konsumencki aparat do astrofotografii – EOS Ra. To model konstrukcyjnie oparty na korpusie EOS R, który spośród obecnie dostępnych na rynku aparatów do astrofotografii wyróżnia się mobilną konstrukcją, a do tego nie wymaga zewnętrznego zasilania oraz podłączenia do komputera podczas fotografowania. Zapewnia przy tym wyjątkową jakość obrazu, charakterystyczną dla serii EOS R, także dzięki możliwości korzystania z szerokiej gamy urządzeń optycznych, w tym z obiektywów RF.Canon EOS Ra jest wyposażony w te same funkcje, co zaprezentowany we wrześniu 2018 r. pełnoklatkowy bezlusterkowiec EOS R. Dzięki temu nowy model posiada m.in. najszybszy na świecie autofokus[1], możliwość ustawiania ostrości w warunkach wyjątkowo słabego oświetlenia już od -6EV[2], pełnoklatkową matrycę CMOS 35mm z około 30,3 mln efektywnych pikseli[3] i procesor obrazu DIGIC 8.

EOS Ra wyposażono dodatkowo m.in. w nowy filtr  odcinający promieniowanie podczerwone (filtr IR), który pozwala na dotarcie do matrycy czterokrotnie większej ilości linii spektralnej "H-alfa" (promieniowanie o długości fali około 656 nm), w porównaniu do modelu EOS R. Filtr IR pozwala na uchwycenie wyraźnego, czerwonego koloru mgławic emisyjnych – międzygwiezdnych chmur gazu złożonych głównie z wodoru i helu – co jest niewykonalne przy pomocy tradycyjnego aparatu, w którym filtry UV / IR blokują znaczną część promieniowania, nadającego mgławicom ich charakterystyczny kolor. 

Reklama

Fotografowanie przyrody


Uchwycone w niepowtarzalnym momencie, ostre, doskonałe skomponowane i z pięknym światłem świetne fotografie przyrody to najczęściej nie dzieło szczęśliwego przypadku, lecz efekt skrupulatnych przygotowań i znajomości odpowiednich technik.

 

 

Biorę udział w e-kursie

 

Kosmiczna doskonałość optyczna

Brak mechanicznego lustra w EOS Ra ogranicza wszelkie potencjalne drgania wewnątrz aparatu. Z kolei pełnoklatkowa matryca 30,3 MP pozwala fotografować na bardzo wysokich czułościach ISO i w wysokiej rozdzielczości. Jeśli podłączony do aparatu teleskop nie pokrywa w pełni obszaru matrycy, EOS Ra pozwala również wykadrować obraz do formatu APS-C o rozdzielczości ok. 11,6 MP (4176 x 2784) lub innych proporcji obrazu.

Niebotyczne możliwości fotografii

Dzięki uznanej technologii Canon Dual Pixel CMOS AF, aparat EOS Ra oferuje szereg funkcji automatycznych i manualnych (MF), które zapewniają znakomite efekty także w przypadku fotografowania w warunkach słabego oświetlenia (automatyczne ustawienie ostrości nawet przy -6 EV). Podobnie jak w przypadku EOS R, EOS Ra także jest zgodny z obiektywami serii RF (natywnie) oraz EF (za pomocą adaptera). W przypadku połączenia z teleskopem, aparat oferuje wsparcie szeregu funkcji ustawiania ostrości, m.in. "focus peaking" czy nawet 30-krotny zoom w trybie live view – 3-krotnie większy niż w EOS R. Dzięki temu astrofotografowie mogą być pewni, że ustawianie ostrości przy wykorzystaniu zewnętrznych rozwiązań optycznych jest proste i szybkie. EOS Ra jest też pierwszym na rynku aparatem do astrofotografii z funkcją nagrywania wideo 4K oraz filmów poklatkowych w 4K.

Obiektyw do każdego scenariusza fotografowania

EOS Ra posiada mocowanie obiektywów RF, znane z rozwiązań systemowych EOS R. To innowacyjne rozwiązanie z 12 stykami elektrycznymi, 20 mm odległością pomiędzy matrycą a mocowaniem obiektywu oraz średnicą mocowania obiektywu 54 mm, co daje jeszcze więcej możliwości w projektowaniu coraz doskonalszych obiektywów. Ponieważ dostępność jasnych obiektywów leży u podstaw systemu EOS, EOS Ra jest również kompatybilny z trzema adapterami EF-EOS R, dzięki czemu fotografowie mają szeroki wybór obiektywów i teleskopów[4] do wykorzystania z aparatem. Dzięki adapterom Canon, użytkownicy EOS Ra mogą korzystać z ponad 70 kompatybilnych obiektywów EF i EF-S[5],[6].

Fotografuj gwiazdozbiory łatwo i wygodnie z Canon EOS Ra 

Kompaktowa i lekka konstrukcja aparatu EOS Ra ułatwia zamocowanie go do teleskopu, dzięki czemu jest on idealnym rozwiązaniem dla fotografów wykonujących zdjęcia z długim czasem naświetlania. Pracę z aparatem ułatwia także odchylany ekran dotykowy, który pozwala wykonywać zdjęcia z niekonwencjonalnych pozycji i pod nietypowym kątem, a możliwość 30-krotnego powiększenia – perfekcyjnie określić ustawioną na obiekcie ostrość. Także wizjer elektroniczny wysokiej jakości zastosowany w modelu EOS Ra umożliwia podgląd fotografowanej sceny w dokładnie takim samym kształcie, w jakim zostanie on utrwalony na zdjęciu.

EOS Ra współpracuje z oprogramowaniem EOS Utility i aplikacją mobilną Canon Camera Connect. Pozwala to na zdalne sterowanie aparatem podczas fotografowania i filmowania dzięki połączeniu USB lub łączności Wi-Fi. Rozwiązania te umożliwiają m.in. fotografowanie w sytuacji, kiedy w zimny wieczór aparat umieszczony na statywie znajduje się na zewnątrz, podczas gdy fotograf obsługuje zmiany ustawień czy koryguje ekspozycję w ciepłym pomieszczeniu. Taki scenariusz świetnie sprawdzi się także podczas wykonywania filmów poklatkowych. 

EOS Ra wspiera łączność Bluetooth i Wi-Fi, dzięki czemu komunikacja ze smartfonem czy przesyłanie zdjęć i filmów na urządzenia mobilne jest wyjątkowo proste. Dodatkowo do zdjęć można dodawać dane GPS, aby jeszcze łatwiej przypisać im dokładną lokalizację i osadzić konkretne ujęcia na mapie.

Canon EOS Ra astrofotografia

 

Canon EOS Ra astrofotografia

Canon EOS Ra

  • Filtr zapewniający czterokrotnie lepszą przepuszczalność w zakresie promieniowania H-alfa (Hα); w stosunku do aparatu EOS R.
  • 30-krotne powiększenie w trybie live view.
  • Focus peaking – funkcja wspomagająca manualne ustawianie ostrości.
  • Pełnoklatkowa matryca CMOS 35mm z około 30,3 mln efektywnych pikseli i najnowszy procesor DIGIC 8.
  • Szybsza komunikacja obiektywu z korpusem aparatu dzięki mocowaniu Canon RF.
  • Lekka konstrukcja pozbawiona mechanicznego lustra; redukcja wewnętrznych mikrowstrząsów po podłączeniu teleskopu.
  • Praca w bardzo ograniczonych warunkach oświetleniowych.
  • Odchylany ekran dotykowy.
  • Nagrywanie wideo 4K z 10-bitowym wyjściem przez HDMI.

Canon EOS Ra astrofotografia

 

Canon EOS Ra astrofotografia

 

Canon EOS Ra astrofotografia

 

Canon EOS Ra astrofotografia

 

Canon EOS Ra astrofotografia

 

Canon EOS Ra astrofotografia

 

Canon EOS Ra astrofotografia

 

 


[1] Dane z chwili premiery EOS R (5 września 2018 r.) oparte na testach dostępnych pełnoklatkowych bezlusterkowców.

[2] W trybie małego obszaru 1pt AF.

[3] 31,7 miliona pikseli

[4] W przypadku użycia z adapterem innej firmy sprzedawanym osobno.

[5] W zależności od specyfikacji aparatu niektóre funkcje obiektywów EF mogą być niedostępne.

[6] Zakres ten nie obejmuje obiektywów EF-M ani obiektywów EF Cinema z serii EF. Obiektywy RF nie wymagają stosowania adaptera.

 

Autor: Materiały prasowe


Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Aparat fotograficznyKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


Domyślny avatar Wydaje się, że należałoby umieścić przykładowe zdjęcia astro zamiast zdjęć aparatu z teleskopem, które nic "nie mówią" o przydatności aparatu w astrofotografii. 2020.01.06 11:58, zenmic # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Z parku Wiosenne roztańczenie.. Północ :) :) Kwitnienie... 148.jpg oczy